Кум народного депутата Олександра Дубінського Олександр Горбачов, який прославився розкраданням землі за часів «Партії регіонів», знову отримав можливість займатися улюбленою справою. У період ліквідації Держгеокадастру на посаду керівника прийшла креатура Горбачова Наталія Черненко, основне завдання якої – «загубити» дорогоцінні гектари у процесі їх передачі територіальним громадам
На місцевих виборах 2020 року Горбачов був цінним кадром у штабі «Слуги народу» – він обіймав неформальну посаду особистого касира Олександра Дубінського. Дубінський особисто формував списки кандидатів у депутати по більшості районів Київської області, завдяки чому туди потрапили вкрай одіозні персони. За готівку, яку отримував Горбачов, продавали все і всім – прохідні місця і не дуже, можливість балотуватися на голів громад від партії президента. Таким чином свої посади отримали вкрай одіозні персони – у Білій Церкві "тітушковод" Дмитро Киришун, скандальний "вічний" мер Бучі Анатолій Федорук, одіозний дерибанщик з Вишневого Ілля Діков, бандит і бенефіціар низки схем в аеропорту "Бориспіль" Владислав Байчас, скандальний екс-суддя і корупціонер Володимир Підкурганний та багато інших. А завдяки високому рейтингу «слуг» на місцевих виборах – заробити Горбачову-Дубінському вдалося дуже добре.
Результат не змусив себе чекати: голову Димерської селищної ради Підкурганного затримали на отриманні хабара, який він разом із депутатом Вишгородської райради та посередником вимагали за виділення земельної ділянки. Свої послуги вони оцінили в 2,6 млн грн. Цікаво, скільки ж коштував білет від Горбачова, якщо вже менше як за рік роботи Підкурганний хотів повернути майже 100 тис доларів.
Ще одна «перемога» Горбачова-Дубінського – нестабільна коаліція в Київоблраді. Завдяки випадковим людям у списку «Слуги народу», які фактично купили депутатські мандати, більшість за їх участі - нежиттєздатна. Саме тому в Київській області партійним кураторам довелося піти на безпрецедентний крок – об’єднання уламків «Слуги народу» Зеленського та «Солідарності» Порошенка, аби зберегти позиції. В іншому випадку, «слуг» би відправили в глуху опозицію до кінця каденції.
То хто ж такий Олександр Горбачов? Представник команди Януковича, який мав ключові посади ще в ті часи, коли Дубінський ще «баригував» краденими телефонами на Караваєвих дачах. Успішна кар’єра Горбачова спочатку складалася завдяки голові Ради Міністрів АР Крим Василю Джарти, який лобіював його призначення на посаду заступника голови Республіканського комітету із земельних ресурсів АРК у 2010 році. На Київщину Горбачов потрапив завдяки Анатолію Присяжнюку – на той момент голові Київської ОДА, який перебував у хороших (якщо не сказати - родинних) стосунках із родиною Джарти.
У 2012 році Горбачов очолює Держземагентство України в Київській області, повністю лягає під «Партію регіонів». Період перебування Горбачова на посаді називають найбільш корупційним, а за цей час область втрачає величезну кількість найбільш цінних земель. Його безпосереднім керівником був голова Держземагентства України часів Януковича Сергій Тимченко, який утік разом із Януковичем під час Революції Гідності.
У часи Януковича система працювала безвідмовно – чітка владна вертикаль дозволяла вкрасти будь-що, будь-якою ціною. Саме так відпрацювали чиновники під час передачі Межигір’я тодішньому президенту, а долучилися до цього і тодішній голова Вишгородської райради Ярослав Москаленко, і голова КОДА Присяжнюк, і Горбачов-Тимченко як представники Держземагентства. До слова, одна із земельних ділянок, де розмітилися хороми Януковича, виділялася Новопетрівською сільрадою на дружину Горбачова Інну.
Саме завдяки Горбачову з’явилися й інші резиденції чиновників часів Януковича в Київській області, були виведені з державної власності особливо цінні земельні ділянки в Обухівському та Вишгородському районах. Цікаво, що для розпилу землі на березі Київського водосховища сільськими головами ставили правильних людей, щоб на жодному етапі не виникало проблем.
Завдяки Горбачову землю під маєтки на Київщині отримували різні чиновники часів Януковича: у Гореничах виділили для генпрокурора Віктора Пшонки, олігарху Сергію Курченку в селі Стовп’яги із видом на Канівське водосховище, директору ДП «Укртрансаміак» Віктору Бондику та голові Державної митної служби Ігорю Калєтніку в рекреаційній зоні міста Буча.
Варто зауважити, що маєтки для топ-чиновників – це лише вершина айсберга. Були набагато прибутковіші схеми, що принесли їх організаторам чималі статки. Наприклад, під структури Калєтніка виділялися десятки гектарів землі у Приірпінні, де згодом було побудовано численні житлові комплекси, де квартири швидко розкуповувалися інвесторами. Таким чином «відмивалися» контрабандні гроші від митних оборудок Калєтніка, а також готівка від кримінальних елементів із Росії.
Ще одна схема від Горбачова – фіктивна оцінка земельних ділянок, які потім передавалися під заставу банкам для отримання кредитів. Наприклад, компаніям ексміністерки охорони здоров’я Раїси Богатирьової було передано болотисті ділянки в Макарівському районі, після чого вони стали заставним майном, а Богатирьова – багатшою на 300 млн грн. За такою ж схемою працювало Держземагентство в інтересах Володимира Сівковича, який контролював південь Київської області.
Одним із таких банків, через який прокручували фіктивну оцінку землі, – «Аркада». Після ліквідації банку стало відомо, що фінустанова володіла понад 200 га землі в Бучі, Михайлівській-Рубежівці та Броварах. Хоч фіктивна оцінка землі була не основною причиною неплатоспроможності банку, але серйозно вплинула на стабільність його роботи. Врешті-решт тільки після постійних мітингів обманутих вкладників навесні цього року розпочалися роботи з добудови об’єктів банку «Аркада» – комплексів «Патріотика», «Патріотика на озерах» та «Еврика». Але вже іншим забудовником - «Столиця Групп» - який, щоправда, схоже, теж вирішив пошити вкладників в дурні: землю взяв, а добудовувати не збирається...
Після Революції Гідності Горбачов утратив посаду в Держземагентстві, але його вплив на структуру залишився. Він разом із наступними керівниками провертав різноманітні схеми, що дозволяли їм збагачуватися шаленими темпами. Після перемоги «слуг» Горбачов отримав можливість не публічно керувати Держгеокадастром Київщини, адже просунув на посаду керівника Наталю Черненко – у минулому керівницю геокадастрів у Обухівському та Вишгородському районах. Варто додати, що жінка все життя працює в цій сфері, а починала на Херсонщині. Вона була частиною команди «регіоналів», які успішно «розпиляли» морське побережжя у курортному Скадовську.
Зрозуміло, що Горбачов має достатньо зв’язків та можливостей, щоб забрати всі державні ділянки, які в результаті реформи мали би перейти у власність територіальних громад, «загубилися» серед чиновників. Роль виконавця в цій історії відводиться Черненко, яка цього місяця отримала посаду голови Держгеокадастру Київщини. Активісти та експерти переконують, що підставні особи шаленими темпами отримують акти на право власності ділянками, які скоро сконцентруються в руках фермерів та забудовників. Цікаво, а скільки встигне розікрасти тандем Горбачов-Черненко, та що зробить Дубінський, щоб правоохоронці не реагували на злочин?