Єдина, помісна, українська: коли Україна отримає автокефальну церкву
09.10.2018 14:15:38

Попри тиск

Дискусія про надання автокефалії Українській церкві точиться з самого моменту набуття Україною незалежності. Після зустрічі президента України Петра Порошенка зі Вселенським патріархом Варфоломієм навесні цього року процес надання українській православній церкві автокефалії різко прискорився.

Сам Петро Порошенко нещодавно зазначив, що початком діалогу про надання Томосу стала його зустріч з Варфоломієм після цьогорічного Великодня. Президент додав, що загалом працює над цим питанням вже три роки.

“Розпочалася робота над Томосом з моєї першої зустрічі з Його Всесвятістю Вселенським Патріархом. Я вірив, я почав працювати над стратегією отримання незалежності Української Помісної Православної Церкви. Над створенням незалежної Церкви", - сказав Петро Порошенко в інтерв’ю українським ЗМІ наприкінці вересня.

Президент України одразу ж застеріг, що влада не допустить жодних провокацій, “в які б ряси, і в які б одежі не одягалися провокатори”. Порошенко пообіцяв свободу віри всім приходам, і заявив, що не допустить кровопролиття.

Водночас, не всі сприйняли наміри надати Україні автокефалію позитивно. В першу чергу, очікувано обурились в УПЦ Московського патріархату. Митрополит Антоній з УПЦ МП в інтерв'ю виданню РБК-Україна заявив, що їхні прихожани боронитимуть свої храми. Вочевидь, від передачі новій церкві.

На питання про можливість силового протистояння, Антоній відповів, що на 14 жовтня начебто готуються провокації націоналістичних організацій – силове захоплення Почаївської та Києво-Печерської Лавр. Водночас, церковник зазначив, що не має наміру розкривати назви організацій.

“Якщо немає надії на законність, то не залишається іншого варіанту, як самим захищатися. Але ніхто з нас не закликає до агресії, ми лише попереджаємо: люди, не дай Бог, не зробіть такий крок, який може призвести до конфліктів, і конфліктів серйозних», - розкрив свої наміри Антоній.

 

Шлях до об'єднання

Київський патріархат, вочевидь, стане основою для нової української церкви. Патрірх Філарет нещодавно заявив, що готовий на добровільних та мирних умовах прийняти в лоно нової церкви всі приходи. Він також сказав, що до нової церкви відійде не менше половини парафій, і Московський патріархат не буде найбільшим у світі. «Він вже не буде мати такого впливу. І у світовому православ'ї настане мир», - сказав патріарх журналістам.

Настоятель УПЦ КП додав, що і всередині МП вже почався рух за приєднання до майбутньої помісної церкви. “Зараз всі чекають Томосу. Коли Томос буде отриманий, тобто, цю церкву визнає світове православ'я, архієреї зможуть в неї перейти, і вже будуть захищені, Москва не зможе їх покарати. А поки Томосу немає, багато з них бояться”, - заявив Філарет.

За його словами, десять чинних архієреїв УПЦ МП звернулися за Томосом до Вселенського патріарха, і навіть двоє з них підтвердили це публічно. “Але за нашими підрахунками, до двох третин єпископату готові перейти в єдину церкву. Їх буде стимулювати те, що парафії МП самі почнуть туди переходити. Тож архієреї можуть залишитися без парафій, і будуть змушені йти за своєю паствою”, - розповів Філарет.

Щодо можливого силового сценарію запровадження Єдиної помісної церкви в Україні, Філарет переконаний, що протистоянь хоче лише Москва. “Не виключено, що будуть провокації. Але наша мета – провести все мирно, вільно, без насильства. Для нас це принципова позиція, тому що нам важливо зберегти державу. Розбрат у церкві – розбрат у державі. А ми хочемо об'єднувати українське суспільство. Нам краще потерпіти, але насилля не проявляти. Тому якщо якась парафія не захоче переходити в єдину церкву – будь ласка, залишайтеся в російській церкві, це ваше право”, - сказав Патріарх.

Безпосередньо питання надання Томосу українській церкві вийшло на фінішну пряму. Подейкують, що текст документу у Константинополі склали вже давно. Його вручать українським церковникам на синоді, який очікується вже у жовтні. Після цього в Україні скличуть Синод, який прийме текст та обере настоятеля нової церкви. Вселенський патріарх Варфоломій ще 22 вересня заявив, що Україна гарантовано отримає Томос, оскільки має на це повне право.

Надання автокефалії виправить багатовікову історичну несправедливість існування двох церков на українських землях. Нагадаємо, з моменту Хрещення Руси-України, Київська церква була митрополією Константинопольського (Вселенського) патріархату. Митрополія знаходилась у Києві до 1299 року, поки кафедра митрополита не була перенесена до Володимира, а у 1352 році - до Москви.

Московська єпархія відокремилася від Київської Митрополії у 1448 року, і отримала визнання Константинопольського Патріархату майже за півтори сотні років. З тих пір Москва почала наступ на українську церкву.

Московська Патріархія звернулася до Константинопольського патріарха Якова з проханням підпорядкувати їй Київську Митрополію у 1684 році. У 1686 році Константинопольський Патріарх Діонісій погодився, щоб Московська Патріархія керувала Київською митрополією, але зі збереженням її у лоні Церкви-Матері, тобто Вселенського Патріархату.

У 1690 році Московський собор піддав анафемі книжки Петра Могили та інші, які були написані тодішньою українською літературною мовою. Через три роки Москва заборонила ввозити українські книжки. З тих пір більш, ніж на 300 років українська церква втратила свою самостійність та владу.

Через три століття після захоплення, Архієрейський Собор РПЦ, в жовтні 1990 року, Українська Православна Церква отримала незалежність і самостійність в урядуванні та права широкої автономії. Патріархом було обрано Філарета. Однак у 1992 році його позбавили сану митрополита.

 

Степан Рудницький

 
Создание сайта - FOBS
Copyright © stolreg.info