Василь РІШКО : Спроба оборонних реформ
29.12.2015 12:37:20

Як ми всі добре розуміємо, основою зрушення країни з мертвої точки в нашій ситуації були і залишаються реформи в усіх сферах суспільства. Як і головною вимогою українського народу - очищення найбільш корумпованих і не професійних структур, що є занадто важливими в час, коли країна фактично перебуває в стані війни.

 

         Але на жаль, буденність затягує і ми не щодня згадуємо про тих, хто боронить межі нашої держави, замість того, щоб активно готуватися до Новорічних свят. і це дуже прикро...

 

         Хоч і не часто, але все ж, Міністерство Оборони звітує про проведену роботу. То ж давайте подивимось, що вони пропонували цього разу.

         25 грудня у Києві відбулося засідання Ради реформ при Міністерстві оборони України за участю Міністра оборони Степана Полторака, керівного складу оборонного відомства, представників проектного офісу Ради Реформ при Міністерстві оборони.

 

         Як і в інших міністерствах, система державних закупівель потребувала кардинальних змін, адже це була основна ланка корупції у високих кабінетах.  МО звітує, що на 100% перейшло від монопольних торгів в ручному режимі, до системи електронних закупівель у системі "ProZorro", що дозволило зекономити більше 182 млн. грн.. Також Міністерство гарантує удосконалення процедури вибору постачальника, що підвищить прозорість тендерів. В найближчому майбутньому вони обіцяють реорганізувати Державний департамент закупівель. Чи стане це знову каменем спотикання, покаже час.

 

         З початком АТО забезпечення бійців було настільки мізерним, що волонтери взяли на себе тягар забезпечення всім необхідним. Говорити про те, що щось кардинально змінилось не варто, але звітність показує інше: відкрито Центр розвитку та супроводження матеріального забезпечення ЗСУ, розроблено Єдиний бойовий комплект ЗСУ, створено універсальний камуфляжний малюнок "Варан ЗСУ", впроваджено нові норми по 70 елементах обмундирування. Але створювати різні структури - не значить ними ефективно управляти на благо армії, бо головним критерієм реформування норм і стандартів речового забезпечення ЗСУ та інших військових формувань є благополуччя військовослужбовців на передовій і в тилу, а не примноження статків мужів із "тяжкими" погонами.

 

         Особливої уваги заслуговує реформа системи продовольчого забезпечення та харчування ЗСУ, що має підвищити якість харчування військових. Відповідно до неї, за старими нормами набір продуктів для солдата становив 32 продукти, а за новими - 248! Також має бути розширене меню для армійців, що буде включати салати, фрукти, гарячі напої та йогурти. Але така практика очікує не на всіх, бо це лише експеримент на базі двох військових частин у Львові та Одесі і закономірністю так може і не стати. Хоча за поданим звітом нова система забезпечила економію бюджетних коштів, що станом на кінець грудня складає близько 300 тис. грн. в місяць, при харчуванні 2 650 осіб! Тоді логічним постає питання: "Чому б не перевести всі військові частини на нову систему харчування вже зараз?"

 

         І все ж, великим позитивом є створення системи "Електронний склад" та електронної стройової карти солдата, розробка нових сухпайків. Та проблема з постачанням питної води, продуктів харчування, теплих речей вже вкотре вирішується завдяки клопіткій роботі небайдужих, що всіляко підтримують наших бійців на передовій.

 

         Не менш важливою темою є питання оптимізації лікувально-евакуаційного забезпечення ЗСУ, адже застаріла медтехніка та обладнання не дозволяють якісно надати первинну медичну допомогу та вивести пораненого з поля бою. Розробили новий розподіл поранених на полі бою, підготовлена польова карта пораненого та стандартний запит на евакуацію, система автоматизації медичних складів.

 

         Реформа також торкнулася системи забезпечення пальним, управління Державними підприємствами МО, логістичної доктрини та багато іншого.

 

         Грандіозні плани реформування пролунали від Міністра Оборони Степана Полторака: "Ми плануємо у наступному році зробити кардинальні реформи, а саме створити центри обслуговування військовослужбовців, у яких начальник військкомату не буде мати права піти додому, доки він не вирішить проблеми того військовослужбовця, який прийшов до нього. Ми створимо там юридичні центри, що надаватимуть допомогу учасникам АТО, які після повернення з фронту не знають куди звернутися зі своїми питаннями аби оформити земельну ділянку, отримати статус учасника бойових дій. Все це буде вирішуватися у таких центрах.

 

         При цьому, міністр додав, що усьому світу зрозуміло, що не виконують Мінські домовленості лише бойовики РФ. "Для того, щоб звинуватити ЗСУ, вони вчора провокували нас в районі Маріуполя, позавчора проводили декілька спроб бойових зіткнень, щоб спровокувати нас на агресивні дії, щоб ми пішли у наступ". Полторак додав, що ЗСУ не здали жодного населеного пункту в районі Маріуполя. "Ми ситуацію контролюємо і там достатньо сил, щоб реагувати на відповідні дії противника. На сьогодні ситуація в районі Маріуполя контрольована".

 

         Також міністр обіцяв і надалі боротися із "військовим туризмом", адже відомі випадки присвоєння статусу учасника бойових дій тим, хто того не заслуговував, а справжні герої так можуть і не отримати його ніколи. А особливо гостро зазначив про звільнення з посад.

 

         Не оминули також нинішньої ситуації на східному фронті, де міністр зазначив, що дотримання Збройними Силами Мінських домовленостей не означає, що Україна не буде захищатися: "Якщо противник про це мріє, то він про це може забути. Ми готові до захисту і будемо захищатися". Також заявив, що припущення про те, що "немає команди стріляти", абсолютно безпідставне. "Кожен військовослужбовець за статутом має право захищати своє життя і застосовувати зброю, коли є загроза його життю. Тому чітко кожен командир у зоні проведення АТО знає порядок своїх дій".

 

         Взагалі прес-конференція залишила приємне відчуття, адже чітко була сформована відповідь щодо проробленої роботи та планів на майбутнє. Звичайно, в стані постійної напруги на фронті впроваджувати величезні кошти на модернізацію системи дуже складно, але порівнюючи з минулим, ситуація значно покращилась, проте все ж залишає бажати кращого.

 

         І на останок, ми всі в буденності заклопотані своїми справами, але майже в кожного з нас на передовій є якщо не родичі, то просто знайомі. Будьте впевнені, що хоча б простий телефонний дзвінок полегшить їхнє перебування на фронті, адже вони боронять твою країну!

 

                          Василь Рішко, парламентський журналіст

 
Создание сайта - FOBS
Copyright © stolreg.info